YKS 2019 (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları

0

Hepinizin bildiği üzere yeni sınav düzenlemesiyle birlikte YGS – LYS sınavları artık tarihin tozlu raflarına karışmış durumda. Sistemsel olarak yapılan değişiklikler nedeniyle üniversiteye giriş için gerekli olan sınav düzeni değiştirildi. Yeni sistem önceki sınav sistemleriyle benzer özelliklere sahip olsa da yine de belirli farklılıklar sayesinde daha iyileştirilmiş bir süreç vadediyor. Sınav sisteminde ilk değişen şey tahmin edebileceğiniz üzere sınavın adı oldu. Eskiden YGS – LYS adıyla bilinen sınavların artık genel adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak düzenlendi.

Eski sınav sistemiyle benzerlik taşıyacak şekilde 2 oturum yapılması planlandı. Bu oturumlardan birincisinin adı Temel Yeterlilik Testi (TYT), ikincisinin adı ise Alan Yeterlilik Testi (AYT). Yeni sınav sistemi öncekiyle aynı oturum sayısına sahip olsa dahi tarihler açısından önemli bir fark barındırıyor. Sınavlar artık Mart ayında yapılmayacak ve Haziran ayının 23. ve 24. günlerinde gerçekleştirilecek.

2019 YKS (TYT-AYT) Konuları

YKS – TYT Konuları

YKS – TYT TÜRKÇE
YKS – TYT MATEMATİK
YKS – TYT GEOMETRİ
YKS – TYT FİZİK
YKS – TYT KİMYA
YKS – TYT BİYOLOJİ
YKS – TYT TARİH
YKS – TYT COĞRAFYA
YKS – TYT FELSEFE VE DİN KÜLTÜRÜ

YKS – AYT Konuları

YKS – TYS ve AYT Sınavında Çıkacak Soru Dağılımları

Sistemin değişmesiyle birlikte öğrencilerin ve eğitim kurumlarının kafasını en çok karıştıran konu ise yks konuları oldu. YGS ile yer değiştiren TYT sınavı; Temel Matematik (40), Temel Türkçe (40), Fizik ve Kimya (7), Biyoloji (6), Din (5), Felsefe (5), Tarih (5), Coğrafya (5) olmak üzere toplamda 120 sorudan oluşacak ve konular YGS konuları ile birebir aynı olacak.

LYS ile yer değiştiren AYT sınavında ise; Matematik (40), Fen Bilimleri (40), Türk Dili ve Edebiyatı/Sosyal Bilimler 1 (40), Sosyal Bilimler 2 (40) şeklinde düzenlenmiş toplam 160 soru olacak. Alanınıza göre seçim yapacağınızıda belirtmek isteriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.