e-Devlet’ten Nakil Nasıl Yapılır?

0

Günümüzde nakil işlemleri artık e-Devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Nakil işlemleri, İlkokul – Ortaokul – Lise nakillerini turkiye.gov.tr üzerinden velinin e-Devlet hesabı ile yapılabiliyor. Nakil işlemi yapabilmeniz için veliniz olan kişinin e-Devlet hesabına giriş yapmanız gerekmektedir, şifrenizi bilmiyorsanız PTT şubesinden edinebilirsiniz.

Veliler artık okul müdürlüklerine gitmeden velisi bulundukları öğrencilerin nakil işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebiliyor. e-Devlet nakil aldırma, e-devletten nakil alma, e-devletten nakil başvurusu gibi işlemleri sizler için görselli olarak hazırladık.

e-Devlet Üzerinden Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girip, “Giriş Yap” sekmesi üzerinden giriş yapıyoruz. 
  • Giriş yaptıktan sonra üstteki görselde gösterildiği gibi “Kurumlar” sayfasına giriyoruz. Girdikten sonra “Milli Eğitim Bakanlığı” sayfasını bulunan kurumlar arasında bulduktan sonra “MEB”in sayfasına giriyoruz.
  • Milli Eğitim Bakanlığı sayfasına girdikten sonra “e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler” başlığı altında bulunan işlemlerden, sayfayı biraz aşağı kaydırarak “MEB Öğrenci Nakil İşlemi” sekmesini buluyoruz. Bu sekme üzerinden velisi bulunduğunuz öğrencinin tüm nakil işlemlerini kontrol edebilirsiniz.
  • “MEB Öğrenci Nakil İşlemi” sayfasına giriş yaptığımızda aşağıdaki gibi bir sayfa bizi karşılıyor. Burada velisi olduğunuz öğrenciler sergilenmektedir. Nakil işlemi yapmak istediğiniz öğrencinin, görselde de belirtildiği gibi yanındaki “Veli Nakil Sistemine Bağlan” butonuna basarak işlem sayfası için e-Okul’a yönlendirileceksiniz.
  • Bu sayfa üzerinden “Öğrenci Bilgisi” bölümünde öğrencinin mevcut okul bilgilerini görebilirsiniz. “Nakil Başvuru” kısmında da öğrencinin nakil başvurusunu yapmak istediği okulun ayrıntılarını seçerek “Başvuruyu Kaydet” butonuna basarak yeni okula geçmek için nakil işleminizi onaylıyorsunuz ve nakil işlemleri sona eriyor.

 Her ayın 1 ile 29’u veya 30’u arasında nakil işlemleri yapılmaktadır. Nakil sonuçları her ayın son gününde sistem tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Bu süreç içerisinde başvurusunu yaptığınız okulun mevcut kontenjanını ve öğrencinin sırasını e-Okul üzerinden görebilirsiniz.

İçeriği Oyla
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.